Kombëtarja kuqezi U-21 me shpresa të mëdha: Fiton 2-1 ndaj Zvicrës në transfertë, shkëlqen Pajaziti

Kuqezinjtë e drejtuar nga Alban Bushi fituan 2-1 ndaj Zvicrës duke e mundur në fushën e kësaj të fundit me dopietë të Pajazitit

Zvicra priti vetëm 16 minuta për të marrë avantazhin në këtë ndeshje teksa shënoi golin e avantazhit me anë të Franck Surdez.

Por festa e 21-vjeçarëve helvetë nuk zgjati shumë pasi Kombëtarja jonë reagoi dhe pas 2 minutash barazoi rezultatin në 1-1 me golin e Adrian Pajazitit, pas një aksioni vërtet të bukur dhe festa ishte e gjitha për të besuarit e Alban Bushit. Skuadrat shkuan në pushimin e ndeshjes me barazimin 1-1.

Në pjesën e dytë Pajaziti u bë sërish protagonist për Kombëtaren U21 teksa në minutën e 69 shënoi një gol spektakolar me një gjuajtje nga distanca duke bërë që skuadra jonë përfaqësuese të përmbysë rezultatin duke marrë avantazhin 2-1.

Në minutën e ’85, Zvicra pati shansin e artë për të barazuar rezultatin me Nikolas Muçin, por portieri Lilo u shndërrua në heroin e kuqezinjve teksa priti penalltinë e tij duke ruajtur këtë fitore të rëndësishme të skuadrës sonë përfaqësuese.

Me këtë sukses Kombëtarja U-21 shkon në kuotën e 13 pikëve në vendin e katërt, po aq sa edhe Finlanda në të tretin dhe 3 më pak se Rumania kryesuese, por kuqezinjtë e vegjël kanë 2 ndeshje më shumë